(1938-as légifénykép a Hadtörténeti Intézet Térképtárának gyűjteményéből.)
1. Szovjet 82 mm-es aknavető tüzelőállása. A kezelőszemélyzet elmenekülését jelzi, hogy az állásban maradt 42 db. gránát és vetőtöltetek.
2. Szovjet páncélelhárító tűzzsák. Valószínűleg az áttörési kísérlet után építették ki okulva azon, hogy a német páncélosok a Felső rét felől kerülték meg a rombolt viaduktot. Az állások környékén előkerült egy elhagyott német szurony és egy wehrmacht páncélos fegyvernemi jelzés.
![]() |
![]() |
|
Német szurony | Wehrmacht harckocsizó jelvény |
3. Szovjet szakasztámpont. Ez is az áttörési kísérlet után épült ki, harcra utaló nyomokat nem találtunk benne. Az árokban német gázálarctokok kerültek elő, melyek valószínűleg a háború befejeződése után kerültek oda.
Német gázállarctok.
4. Szovjet golyószórós raj harcának nyomai a Hrebeny szikláin.
5. Német lövész alegység harcának nyomai a Pilis nyeregtől nyugatra húzódó dombélen. A katonák szétbontakoztak a dombélen, de nem ástak tüzelőállásokat. A lejtőn találtunk egy géppuska tartalék cső tartó fémtokot. Általában a tüzharc után a kezelők kicserélték a felhevült csövet a tartalékra.Valószínűleg az alegység a tűzharc után gyorsan visszavonult mire a szovjet katonák felértek az emelkedőn.
6. Az út melletti lejtős hegyoldal a háború ( és általában a közlekedő ember) szemetével van beterítve. 1999 őszén valakik fémkereső műszerrel átvizsgálták a területet és a fémanyagot (mit nem gyűjtöttek be) a fák törzsei mellé gyűjtötték. Szétlapított rohamsisakok, csajkák, töltényhüvelyek, gázállarctokok tanúskodnak az itt lezajlott harcokról. Becsülendő, hogy a terület átvizsgálói egy jelképes sírt emeltek a harcok áldozatainak kis alumínium cső kereszttel (lehet, hogy nem csak jelképes sír?).